czyli jak to jest, kiedy życie zamienia się w...bez...
Durszlak.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Blog > Komentarze do wpisu
BAJADERKI mmmocno czekoladowe
Kisząc się w szpitalu i żując dzień w dzień rozgotowany ryż, pławiłam się w marzeniach cóż to ja upiekę jak tylko wrócę do domciu. Po powrocie ochoczo zabrałam się do pracy i upiekłam... makabryczną porażkę... A cóż się robi z porażki? - bajaderki! :) Przepis powstał intuicyjnie metodą "dolewania, dosypywania i dosmaczania" (przecież i tak nie miałam nic do stracenia). W zależności od rodzaju użytych ciastek, można uzyskać zarówno bezglutenowe, jak i wegańskie bajaderki (tak było w przypadku moich).

bajaderki

Bajaderki:

  • 200ml mleka kokosowego,
  • 1/2 szklanki cukru,
  • 2 łyżki kakao,
  • 2 łyżki rumu,
  • 2 łyżki masła orzechowego *,
  • 3 - 4 szklanki pokruszonych ciastek (lub ciasta - porażki)**.

 

Mleko kokosowe należy dobrze wymieszać, żeby użyty płyn zawierał ukryty w puszce tłuszcz i smak, a następnie wlać do garnuszka, dosypać cukier i kakao i zagotować. Do masy wsypać pokruszone ciastka i dokładnie wymieszać - masa powinna być gęsta i plastyczna; dodać rum i masło orzechowe. Po dokładnym wymieszaniu formować z masy niewielkie kulki, następnie polać je polewą czekoladową i obtoczyć w wiórkach kokosowych lub posiekanych orzechach i wstawić do lodówki minimum na godzinkę.

Smacznego!

 

* użyłam masła z orzechów laskowych własnej roboty;

** ciasto, którego użyłam miało dość luźną strukturę i było świeże; wydaje mi się, że pokruszone ciastka, herbatniki i inne - bardziej suche składniki, wchłoną więcej płynu, zatem należy ich dodać mniej do masy.

niedziela, 15 maja 2011, bezlaktozy

Polecane wpisy